Najpiękniejsze w tym sporcie jest to, że grać można w każdym wieku, od przedszkola 4-5 lat jak również w wieku seniorskim w rozumieniu lat. Często widuję na kortach osoby wyglądające na 70 czy nawet ponad 80 lat. Przytoczę pewną anegdotę która mnie spotkała. Pewnego razu wchodząc do szatni jednej z hal tenisowych we Wrocławiu na haku wisiała kula, tak kula – ortopedyczna, łokciowa. Uśmiechnąłem się pod nosem, kiedy wszedłem na kort zobaczyłem grę deblową: parę dorosłych oraz wnuczkę z dziadkiem, który niewiele biegał ale to co było w jego zasięgu przebijał przez siatkę. Mój pierwszy trener z którym grałem jako dzieciak również grał do wieku ok. 85 lat. Widzimy więc, że ludzie często wybierają tenis jako rekreację bo jest to sport na całe życie! Co więc daje nam regularna gra w tenisa?
- Poprawia wydolność sercowo-naczyniową przez zwiększenie poziomu wydolności tlenowej i beztlenowej. Twoje serce pracuje ciężej i spala tłuszcz. Przeciwdziała chorobom serca i osteoporozie.
- Polepsza napięcie mięśniowe i elastyczność ciała. W trakcie poruszania podczas gry rozciągamy nogi i ręce, a dzięki zaangażowaniu w grę wszystkich mięśni wzmacniamy je i polepszamy sylwetkę. Regularna gra dwa-trzy razy w tygodniu znacznie poprawia wydolność organizmu a także poprawia naszą motorykę.
- Kształtuje charakter i odporność na stres poprzez świadomość, że na korcie jesteśmy zdani tylko na siebie . Dzięki ciągłej koncentracji pozwala się wyłączyć odcinając od spraw codziennych i uwolnić od stresu.
- Rozwija umysł i koordynację ręka-oko. Sprawność fizyczna to nie tylko napięcie mięśniowe czy motoryka, ale także sprawny umysł. Gra w tenisa poprawia skupienie, uczy taktycznego myślenia podczas gry musimy analizować jak pokonać przeciwnika lub gdzie posłać kolejne zagranie. Poprawiając sprawność fizyczną, polepszamy również sprawność umysłu.
- Poprawia nastrój i daje lepsze samopoczucie już przez sam fakt bycia sprawniejszym czy choćby przez zrzucenie kilku nadmiarowych kilogramów.