W jakim wieku moje dziecko powinno zacząć grać w tenisa?

Od kiedy moje dziecko powinno zacząć grać w tenisa, w jakim wieku najlepiej zacząć grać w tenisa te i podobne pytania bardzo często słyszę od rodziców chcących posłać swoje dzieci na naukę tej pięknej gry. Poniżej spróbuję odpowiedzieć na pytanie kiedy zacząć grać w tenisa.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jednak coraz częściej spotykam się z tenisowymi przedszkolami gdzie zajęcia prowadzone są już dla dzieci 4 a nawet 3 letnich. Widuję także dzieci w wieku 4-5 lat na zajęciach indywidualnych co wg mnie może bardziej zaszkodzić niż pomóc w zachęceniu dziecka do grania w tenisa. Nie jestem zwolennikiem zapisywania do szkółek dzieci w tym wieku. Przede wszystkim zachęcam rodziców młodszych dzieci do rozwijania ogólnej sprawności, a przede wszystkim do rozwijania koordynacji ręka-oko, a najprostszym ćwiczeniem jest rzucanie czy kopanie piłki z dzieckiem. Przy okazji pójścia z dzieckiem na boisko czy plac zabaw i rozwoju tej właśnie ważnej sprawności czyli synchronizacji tego co widzi oko z ruchem, zacieśniamy również więzi rodzinne z dzieckiem poprzez spędzanie z nim czasu. Czy naprawdę potrzebujemy trenera, który będzie uczył 45 minut czy godzinę indywidualnie nasze dziecko, którego czas skupienia wynosi maksymalnie 3 minuty łapania piłki i podobnych czynności?

Z moich obserwacji inaczej jest z dziećmi 6 letnimi oraz w niektórych przypadkach z dziećmi w wieku 5 lat. Warunkiem jest, że taki 5 latek potrafi skupić uwagę oraz rozumie co robi. Dlatego wg mnie wiek 5-6 lat jest idealnym żeby rozpocząć trening nauki gry w tenisa żeby dziecko w przyszłości zostało świetnym graczem czy to rekreacyjnym czy zawodowym.

Dzieci w tym wieku mają bardzo duże pokłady energii, która tylko czeka by eksplodować, mają także potrzebę by się świetnie bawić. Dobrze prowadzone lekcje tenisa zaspokajają właśnie te potrzeby, a także: wzmacniają mięśnie, budują zwinność, szybkość, refleks i niezbędną koordynację wzrokowo-ruchową, nieoceniony jest też aspekt rywalizacji w gronie rówieśników oraz pracy zespołowej podczas treningów, kształtują koncentrację, rozum i taktyczne myślenie rozwijających się dzieci. Tenis jest sportem dosyć skomplikowanym dzięki czemu właśnie rozwijamy tyle aspektów jednocześnie.

Jeśli udało nam się już zapisać dziecko na zajęcia tenisowe powinna to być decyzja wspólna rodziców i dziecka. Spotykałem się z sytuacjami kiedy dziecko było “wożone” na treningi ale nie było zainteresowane tenisem czy to ze względu, że jeszcze wewnętrznie samo nie było na to przygotowane czy ze względu na źle prowadzone zajęcia przez trenera. Jednak pod presją rodziców zmuszone było do udziału w zajęciach nauki gry w tenisa. Skutkuje to zazwyczaj niechęcią do tej pięknej dyscypliny i kilkuletni bądź całkowity od niej odwrót.Zdarza się, że dziecko po kilku latach samo dojrzeje do decyzji, że chce grać w tenisa wraca na kort jednak z moich obserwacji wiek 6, 7 czy 8 lat to takie złote lata bo wtedy właśnie dzieci uczą się najszybciej prawidłowej mechaniki uderzeń i posiadają dobry fundament do dalszej gry w przyszłości.

Jeśli twoje dziecko chce się nauczyć grać w wieku 11 czy 12 lat nie stoi oczywiście na straconej pozycji i też może zostać w przyszłości bardzo dobrym graczem na poziomie amatorskim czy zawodnikiem uczelnianego AZS. Przede wszystkim dziecko w tym wieku jest już bardziej świadome swoich wyborów, jeśli połączymy to z dobrym rozwojem ogólnym, dobrą koordynacją oko-ręka oraz trenerem, który potrafi wyzwolić entuzjazm efekty przyjdą z pewnością bardzo szybko.

Jeśli już podjąłeś wspólną z dzieckiem decyzję, że chce grać w tenisa, najważniejszym kolejnym krokiem jest znaleźć odpowiedniego trenera. Poszukując właściwego instruktora weź pod uwagę przede wszystkim czy ma doświadczenie w pracy z dziećmi ponieważ nie każdy nawet ten najlepszy trener będzie potrafił wyzwolić potencjał i entuzjazm twojego dziecka.

Jeśli znalazłeś odpowiednią osobę jako trenera to sam nie bądź drugim trenerem, bądź najlepszym kibicem swojego dziecka, wspieraj je biorąc pod uwagę jego możliwości, nie porównuj z innymi dziećmi, ucz za wszelką cenę szacunku do przeciwników, zasad fair-play i jednocześnie nie toleruj oszukiwania oraz złego zachowania na korcie, a z pewnością twoje dziecko wyrośnie na wspaniałego tenisistę.